Adrian Leks, PR & Marketing Manager

Jak od podstaw budujemy produkty IoT? Software, firmware i hardware na jednym pokładzie

POWRÓT

Nie ma jednej sprawdzonej drogi w poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań, ale posiadanie działu R&D pozwala być zawsze krok przed konkurencją. Taka maksyma przyświeca nam już od kilkunastu lat, kiedy kompetencje i doświadczenie programistów z Netizens zostały dodatkowo wzmocnione przez zespół inżynierów. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoferować kompleksową obsługę przy realizacji produktów IoT. Jako partner technologiczny poprowadzimy Cię przez cały projekt – od pomysłu, poprzez prototyp i produkcję aż do gotowego rozwiązania, które można wprowadzić na rynek.

Zbudowanie produktu, które łączy w sobie elementy software, firmware i hardware wymaga interdyscyplinarnego podejścia do technologii oraz wspólnej pracy inżynierów i programistów. Dla nas w Netizens najważniejsze punkty przy realizacji projektów IoT to po pierwsze – indywidualne podejście do rozwiązania danego zagadnienia oraz szczegółowe określenie wymagań powstającego produktu. Tak, aby zminimalizować ryzyko niepowodzenia projektu oraz ograniczyć liczbę iteracji podczas prototypowania. Po drugie, kluczowe są rozbudowane prace researchowe w celu zbadania całego spektrum technologii możliwych do rozwiązania danego zadania. To bardzo ważne, bo te dwa zagadnienia realizowane już na początku projektu, pozwalają na zredukowanie kosztów na jego dalszych etapach prac.

Część naszej ekipy R&D w czasie prac.

Realizacja produktu IoT od A do Z

Jak dokładnie działamy przy projektach IoT? Wychodzimy od usystematyzowanej formy realizacji, wprowadzając ewentualne modyfikacje pod konkretny projekt. Pracę dla klienta zaczynamy od studium wykonalności. To bardzo ważny element rozpoczynający prace inżynierskie. Na tym etapie analizujemy projekt pod kątem technicznym, określamy jego końcową wizję oraz listę potencjalnych zagrożeń. Zbieramy informacje o potrzebach klienta organizując warsztaty projektowe, na których również przedstawiamy możliwości technologiczne dla danego projektu. Po zebraniu kompletu danych przechodzi do fazy researchowej, aby dobrać kluczowe elementy i określić parametry brzegowe. Często w tej fazie przeprowadzamy testy dobranych fragmentów na podstawie zestawów developerskiech. Na koniec przygotowujemy specyfikację i szczegółowo ją omawiamy. Po akceptacji proponowanych rozwiązań przez klienta, przechodzimy do prototypowania, którego celem jest wytworzenie funkcjonalnego prototypu urządzenia według ustalonej specyfikacji. To etap projektu, który składa się z kilku faz. Wygląda to następująco:

  1. schemat blokowy
  2. schemat elektryczny
  3. research i dobór wszystkich elementów – elektronika pasywna
  4. projekt płytek elektronicznych (PCB)
  5. dokumentacja produkcyjna
  6. produkcja kilku sztuk prototypowych
  7. oprogramowanie urządzenia wraz z oprogramowanie testowym
  8. testy oraz zestawienie wyników z parametrami brzegowymi
Jeden z ostatnich realizowanych przez nas projektów IoT.

Po zatwierdzeniu przez klienta prototypu, przechodzimy do fazy przygotowania urządzenia IoT do seryjnej produkcji. Zakładamy w niej m.in. drobne modyfikacje prototypu, a także optymalizację prądową – w przypadku urządzeń zasilanych bateryjnie oraz optymalizację kosztową urządzenia, na którą składa się kontakt z dostawcami, szukanie zamienników czy określenie długości życia dobranych komponentów. Następnie przechodzimy do finalnej dokumentacji produkcyjnej wraz z oprogramowaniem do produkcji – wgrywanie firmware i testy oraz ewentualną certyfikację przyszłego produktu. Ostatnim etapem całego procesu jest już sama produkcja, nad którą także czuwamy od początku do końca. Wybieramy dostawców komponentów, podmiot realizujący wykonanie płytek PCB, montaż, programowanie urządzeń oraz ich składanie. W ten sposób Ty przychodzisz do nas z pomysłem lub Proof of Concept, a my już bierzemy odpowiedzialność przy tworzeniu produktu od A do Z.

Serce Leniwca cenne jak serce oceanu

Wdrażanie produktów IoT powinno odbywać się we współpracy z partnerami posiadającymi odpowiednie kompetencje nie tylko w konkretnej branży, ale przede wszystkim w zakresie technologii, sprzętu i autorskich rozwiązań. Doświadczenie zdobyte przy realizacji projektów łączących w sobie elementy software, firmware oraz hardware jest tutaj na pewno wartością dodaną. Rynek urządzeń IoT rozwija się bowiem w niesamowitym tempie i oddziałuje na coraz więcej branż. To już nie tylko przemysł, medycyna, transport i logistyka, retail czy inteligentne domy, ale również sektory, które tylko na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie mają z nim nic wspólnego. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej technologii można zyskać ogromną przewagę nad konkurencją.

Serce Leniwca w całej okazałości.

Sympatyczny Leniwiec E-zzy od Whisbear jest tutaj najlepszym przykładem. To szumiąca zabawka pomagająca dzieciom w zasypianiu, która łączy się z dedykowaną aplikacją w smartfonie rodzica przy pomocy modułu Bluetooth. Dla nas najważniejsze było jego… serce. To właśnie dzięki niemu Leniwiec reaguje szumem na płacz malucha oraz monitoruje jego sen, a wszystkie te informacje odbiera i analizuje aplikacja. Prace dla Whisbear dotknęły najważniejszych kompetencji Netizens. Od działań nad sprzętową warstwą projektu, poprzez oprogramowanie samego urządzenia aż po stworzenie aplikacji natywnej dla iOS i Android wraz z panelem CMS. Więcej o projekcie można przeczytać tutaj, a pozytywną ocenę realizacji wystawioną przez klienta znajdziecie w serwisie Clutch.

Leniwiec E-zzy łączy się z dedykowaną aplikacją w smartfonie rodzica.

Kosmiczna kuweta i mobilny spirometr

Technologia odważnie wkracza także do świata zwierząt, a konkretnie kotów. Już niedługo nasi milusińscy otrzymają rewolucyjne urządzenie o nazwie spaceKotty, komunikujące się z dedykowaną aplikacją w smartfonie, pozwalające ich właścicielom jeszcze lepiej o nie zadbać. To inteligentna kuweta, która rejestruje, jak często kot odwiedza kuwetę i jak długo w niej przebywa. Odnotowuje również wagę zwierzaka. Te informacje są niezwykle ważne we wczesnym wykrywaniu kocich chorób. Podlegają one analizie w aplikacji mobilnej sterującej kuwetą przy użyciu algorytmów, opracowanych we współpracy ze specjalistami z dziedziny weterynarii. Premierę smart kuwety przewidziano na lipiec 2020. Projekt realizujemy dla myKotty. Firmy, która od dawna wyznacza trendy w świecie kocich gadżetów, a teraz postanowiła przetrzeć szlaki także w obszarze IoT. Po naszej stronie prac znalazło się oprogramowanie urządzenia, napisanie aplikacji mobilnej oraz integracja całego systemu. Za hardware odpowiedzialna jest firma Mindsailors. Na tę chwilę, nie możemy zdradzić więcej szczegółów, ale jak sami widzicie będzie to produkt, wobec którego żaden kociarz na pewno nie przejdzie obojętnie.

Smart kuweta już wkrótce trafi do sprzedaży.

Jedną z najszybciej rozwijających się branż w kontekście jest IoT jest medycyna. W tej sferze jest to już tak powszechne zjawisko, że doczekało się nawet własnej nazwy – Internet of Medical Things. Do rozwoju tego rodzaju produktów także dołożyliśmy swoją cegiełkę w postaci mobilnego spirometru do kontroli parametrów oddechowych dla startupu MySpiroo. Nasz zespół R&D przygotował i scalił całą elektronikę urządzenia od podstaw. Zbudowaliśmy pierwszy prototyp MySpiroo, a następnie dokonywaliśmy kolejnych modyfikacji zgodnych z medycznymi wytycznymi klienta. Do tego stworzyliśmy szkielet do budowy aplikacji zarówno na Androida, jak i iOS, z którą spirometr miał się komunikować. Dane z urządzenia do aplikacji można przesyłać przez Bluetooth. Jako partner technologiczny projektu wspieraliśmy startup także w procesie certyfikacji urządzenia. Więcej o tej realizacji znajdziecie w tym miejscu.

Tak prezentuje się mobilny spirometr.

Masz pomysł na produkt IoT i szukasz partnera technologicznego, które wszystkie kompetencje posiada w jednym miejscu i dodatkowo kompleksowo poprowadzi Twój projekt? Napisz na nb@netizens.pl. Odpowiemy na wszystkie pytania i przygotujemy spersonalizowaną ofertę.

Poznaj nas lepiej i odwiedź nasze profile w mediach społecznościowych – Facebook, Linkedin i Instagram, a także sprawdź netizens.pl.

BLOG

Przeczytaj inne artykuły

KONTAKT

Skontaktuj się z nami

Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności, w której informujemy o celu używania przez nas plików cookies, ich rodzajach, sposobach ich wykorzystania i usuwania. Jeśli klikniesz ZGODA – zgadzasz się na instalację plików cookies w Twoim urządzeniu.

WIĘCEJ