Adrian Leks, PR & Marketing Manager

Termowizyjny System Pomiaru Temperatury, czyli pierwsza tarcza przed koronawirusem

POWRÓT

Reagujemy na ogromne wyzwanie, jakim jest walka z epidemią koronawirusa, która uderzyła niemal w każdą gałąź gospodarki. Termowizyjny System Pomiaru Temperatury ciała jest  pierwszą barierą ochrony i narzędziem, które pozwala firmom przemysłowym, produkcyjnym i handlowym dostosować się do nowych restrykcji, z którymi mierzy się, a w najbliższych miesiącach zderzy się każdy biznes po wybuchu pandemii Covid-19. Nasze rozwiązanie gwarantuje bezkontaktowy pomiar temperatury ciała, który odbywa się równolegle u kilkunastu osób z prędkością liczoną w milisekundach. Dzięki zastosowaniu algorytmu sztucznej inteligencji, system pozwala w błyskawiczny i precyzyjny sposób wykryć stan podgorączkowy, nawet w niestabilnych warunkach otoczenia. Taka informacja może świadczyć o pierwszych objawach zakażenia i tym samym możemy zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa wśród pracowników i klientów. 

Pomiar temperatury ciała jest jednym z pierwszych i najważniejszych narzędzi do walki z epidemią koronawirusa. Nasz system jest zgodny z najnowszymi rekomendacjami Ministerstwa Rozwoju dotyczącymi kontroli pracowników zakładów przemysłowych podczas trwającej pandemii. Rozwiązanie – działające w oparciu o kamery termowizyjne i black body – zapewnia bezkontaktowy i dokładny pomiar temperatury ciała. To pozwala na błyskawiczne wykrycie nieprawidłowości w miejscach, które charakteryzują się dużym przepływem ludzi i wdrażania od razu kolejnych procedur bezpieczeństwa. Osobę, u której wykryto podwyższoną temperaturę, można skierować na dodatkowe badania i uniemożliwić jej wejście na teren zakładu czy placówki. 

Kamery mierzą temperaturę

Jak przebiega badanie termowizyjne? Przede wszystkim odbywa się bez żadnego kontaktu i rozpoczyna się od razu kiedy znajdziemy się w obszarze badania kamery termowizyjnej. Bezdotykowy pomiar jest realizowany w czasie rzeczywistym i zdalnie na dystansie 3-5 metrów od detektora, w polu o szerokości około 3 metrów. Pomiar temperatury jest bardzo szybki, bo odbywa się równolegle u kilkunastu osób z prędkością około 30 milisekund. Co również istotne, nasze kamery nie wymagają zaangażowania dodatkowych osób w proces badania.

Teraz przechodzimy do jednego z największych atutów systemu. Chodzi o dokładność i skuteczność pomiaru. Elementy wykorzystane w naszym rozwiązaniu posiadają najwyższe parametry wśród aktualnych systemów pomiaru temperatury, a to zapewnia wyjątkową precyzję. M.in. dzięki zastosowaniu technologii Black Body (piszemy o niej w kolejnym akapicie – przyp. red.) maksymalny błąd pomiaru wynosi tylko ±0.3°C. W momencie przekroczenia wcześniej określonej temperatury natychmiast otrzymujemy powiadomienie. Zastosowana technologia nakłada bowiem wyniki pomiarowe na obraz wizyjny i tworzy intuicyjną wizualizację. Zielony kolor oznacza prawidłową temperaturę, a czerwony wartość podwyższoną i tym samym uruchomienie alarmu. 

A gdzie jest maseczka?

Termowizyjny System Pomiaru Temperatury wykorzystuje również Sztuczną Inteligencję. Dzięki AI system znajduje na twarzy badanego tylko te punkty, które pozwolą na precyzyjny pomiar i nie będą podatne na czynniki zewnętrzne np. pracownika ze znamionami hipotermii. Dzięki zastosowanemu algorytmowi pomiar jest niezakłócony. Dodatkowo, nasz inteligentny system pozwala nie tylko wychwycić człowieka i jego temperaturę, ale też inne parametry, np. czy wchodząca osoba ma założoną maseczkę lub inne obowiązkowe elementy ubioru. Nasze rozwiązanie minimalizuje także błędy wynikające z warunków atmosferycznych, ponieważ wychwytuje miejsca kluczowe dla prawidłowego pomiaru. 

System identyfikuje grupę ludzi, ponieważ pomiar odbywa się wyłącznie na podstawie wykrytych twarzy. Temperatura zostaje zmierzona u wszystkich przechodzących osób, a dane są porównywane i zapisywane w bazie danych. Zdajemy sobie sprawę, że wszystkim obecnie zależy na czasie i minimalizowaniu coraz większych strat związanych z Covid-19, dlatego nasz system jest dostępny od ręki oraz może zostać zainstalowany i wdrożony już w ciągu jednego dnia.

Jak to działa? Technologia Black Body

Nasze rozwiązanie jest oparte o kamery termowizyjne wykorzystujące wzorzec temperatury. Black body to urządzenie będące wzorcem temperatury dla kamery. Stawiamy je w polu widzenia obiektywu i ustawiamy na nim pożądaną temperaturę, np. 36,6°C. W kamerze termowizyjnej zaznaczamy, gdzie znajduje się wzorzec i jaką emituje temperaturę. Następnie kamera porównuje ciepło emitowane przez przemieszczających się ludzi z ustalonym wzorcem. Zakres błędu kamery zmniejsza się, do ±0,3°C, co w precyzyjny sposób pozwala wychwycić wszelkie anomalia. Kiedy zostanie zidentyfikowany człowiek  przekraczający normę, system automatycznie nas poinformuje, dzięki zaprogramowanemu wcześniej alarmowi. 

Rozwiązanie jest przede wszystkim łatwe w obsłudze przez klienta, nie wymaga dodatkowego suportu i daje możliwość podpięcia wersji mobilnej do bieżącej obsługi. Produkt umożliwia współpracę z systemami zewnętrznymi i jest otwarty na integrację z już wdrożonymi rozwiązaniami kontrolnymi. Dodatkowo może zapewnić bieżące raportowanie i wykrywanie trendów. 

Poniżej prezentujemy szczegółowe dane techniczne elementów, które przy odpowiednim przygotowaniu miejsca pomiaru, kalibracji i pracy programistów składają się na Termowizyjny System Pomiaru Temperatury.

Kamery termowizyjne: 
Rozdzielczość detektora: 400*300 
Spektrum: 8m~14m, 
Obiektyw termowizyjny: 13 mm
Obiektyw wizja: 8 mm
Czułość: <40 mK
Alarm: Wbudowane białe światło ostrzegawcze, głośnik, 
Zakres pomiaru temperatury: 30°C ~ 45°C
Rozdzielczość wizja: 1920 x 1080
Dokładność pomiaru temperatury:  ±0.3°C z Black body, ±1°C – bez Black Body. 

Black Body: 
Temperatura pracy: 40.0°C 
Temperatura otoczenia: +5.0°C ~ 50.0°C
Rozdzielczość temperatury: 0.1°C  
Dokładność temperatury pomiaru: ±0.2°C (Pojedynczy punkt) 
Stabilność temperaturowa: ±(0.1 ~ 0.2)°C  /30 min.
Efektywna emisyjność: 0.97±0.02 

Serwer IVS: 
Max 400 Mbps ruchu przychodzącego 
Do 8 kanałów rozpoznawania twarzy dla zwykłych kamer 
Do 20 kanałów rozpoznawania twarzy dla kamer z detekcją twarzy 
Do 50 baz twarzy z 300,000 zdjęciami twarzy 

Oprogramowanie: 
Monitoring live 
Wyszukiwanie AI: Wyszukiwanie zdarzeń lub zdjęć twarzy 
Przyjazny interfejs użytkownika 
Łatwe w użyciu i implementacji informacje alarmowe.

Dla Kogo? Jedni pracują, drudzy chcą być gotowi

W ostatnich tygodniach w przedsiębiorstwach i zakładach pracy zatrudniających dużą liczbę pracowników, pomiar temperatury ciała stał się już niemal stałą procedurą. W ten sposób pracodawcy starają się zabezpieczyć ciągłość działania swojego biznesu i procesów handlowych oraz zagwarantować niezakłóconą i bezpieczną pracę załodze. Pojawienie się koronawirusa w miejscu pracy może oznaczać czasowe zawieszenie działalności i tym samym ogromne straty finansowe. Dlatego Termowizyjny System Pomiaru Temperatury to obecnie najlepsze rozwiązanie dla centrów logistycznych, zakładów produkcyjnych, magazynów, przestrzeni handlowych czy biurowców. Podobnie jest w przypadku placówek medycznych, gdzie cały personel jest szczególnie narażony na zakażenie koronawirusem.  

Zgodnie z przedstawioną przez rząd strategią odmrażania gospodarki, od teraz kluczowe staje się dostosowanie do nowej rzeczywistości, z którą przedsiębiorcy będą się zmagać w najbliższych tygodniach, miesiącach, a według niektórych prognoz nawet lata. Nasz system pozwala na błyskawiczne wykrycie nieprawidłowości w miejscach, które charakteryzują się dużym przepływem ludzi. Poza przestrzeniami przemysłowymi i produkcyjnymi, dotyczy to również galerii handlowych, lotnisk i dworców, urzędów, placówek kulturalnych i centrów konferencyjnych, a także uczelni i szkół. Za jakiś czas Termowizyjny System Pomiaru Temperatury może wspierać także organizatorów imprez oraz wydarzeń sportowych. 

Projekt jest realną odpowiedzią na wyzwania biznesu po wybuchu pandemii Covid-19. Dzięki kompetencji programistów i współpracy z naszym partnerem biznesowym Euvic, dostarczamy skuteczne narzędzie do walki z niewidzialnym wrogiem. Zdajemy sobie sprawę z tego, że poza niezbędnym obecnie know-how, jak nigdy dotąd liczy się czas. Dlatego z naszymi 30 punktami serwisowo-montażowymi w całej Polsce gwarantujemy instalację w 24 h. 

Na pewno w obecnej sytuacji nieocenione będzie również doświadczenie, które zyskaliśmy podczas dotychczasowych wdrożeń naszego autorskiego systemu Movstat. Dzięki połączeniu sił departamentów Software i Research & Development, klienci będą mieli możliwość rozwinięcia Termowizyjnego Systemu Pomiaru Temperatury również o funkcjonalności naszego flagowego produktu.

Jesteś zainteresowany naszym rozwiązaniem? Napisz na pherman@netizens.pl. Odpowiemy na wszystkie pytania oraz przygotujemy spersonalizowaną ofertę. 

BLOG

Przeczytaj inne artykuły

KONTAKT

Skontaktuj się z nami

Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności, w której informujemy o celu używania przez nas plików cookies, ich rodzajach, sposobach ich wykorzystania i usuwania. Jeśli klikniesz ZGODA – zgadzasz się na instalację plików cookies w Twoim urządzeniu.

WIĘCEJ