Paweł Woszkowski, Creative Digital Strategist

Netizens tropi technologiczne inspiracje [odcinek 2]

POWRÓT

Nadal kręcimy się w świecie nowinek technologicznych i podrzucamy inspiracje do nowych projektów. To jedno z niewielu miejsc w sieci, gdzie gwarantujemy, że nie padnie ani razu słowo koronawirus. W drugiej odsłonie cyklu „Netizens tropi technologiczne inspiracje” m.in. chwycimy za pędzel malarski, będziemy śledzić dłonie, pokażemy kolejną AR-ową nowinkę czy udowodnimy, jak Sztuczna Inteligencja pozwoli nam uniknąć lania wody…

Sztuka elektryczna

Farba, która rozświetla się w ciemności to nic niezwykłego, ale kiedy dzieje się tak w reakcji na ładunek elektryczny, to już wyraźny znak dla fana nowych technologii, że coś jest na rzeczy. Farba elektroluminescencyjna to specjalny zestaw barw, który sprawia, że po nałożeniu w określony sposób, elementy zaczynają świecić pod wpływem elektryczności. Dzięki tej technologii możemy sprawić, że niemal dowolny obiekt zacznie świecić, ale także jesteśmy w stanie tworzyć ciekawe animacje. Zresztą zobaczcie sami.

Śledzimy dłonie

“Nigdy nie wykonuję niepotrzebnych ruchów. Wystarczy mi dziesięć pierwszych słów, pięć pierwszych gestów…” To cytat Jarosława Psikuty z kultowego filmu “Chłopaki nie płaczą”. Pewnie dziś ten bohater zwróciłby uwagę na to, co zaprezentowało Google. Konkretnie chodzi o rozwiązanie do śledzenia dłoni przeznaczone dla urządzeń mobilnych. W czasie rzeczywistym smartfon może rozpoznać 21 charakterystycznych punktów, ale możliwa jest również detekcja gestów. W praktyce rozwiązanie może posłużyć do sterowania urządzeniami za pomocą gestów lub w celach typowo rozrywkowych.

Społecznościowe mapowanie świata w 3D

Amerykański startup wykorzystuje kamery smartfonów do zbudowania opartej na chmurze trójwymiarowej mapy świata. To rozwiązanie, które może działać np. w tle, podczas gry AR w stylu pamiętnego Pokemon Go. Platforma analizuje obraz z kamery w smartfonie i przesyła zmapowany fragment na serwer. W niedalekiej przyszłości ma sprawić, że urządzenie będzie potrafiło odnaleźć się w przestrzeni już na podstawie danych zebranych przez innych.

Biegamy i latamy

Ciekawa akcja marki Brooks we współpracy ze Stravą. Chodzi o bieganie i zamienianie przebiegniętego dystansu na mile lotnicze w aplikacji. Okazuje się, że biegacze często wybierają miejsce na wakacje w oparciu o ciekawe miejscówki właśnie do uprawiania swojej pasji. Tak więc w jednej apce łączymy zarówno bieganie z podróżowaniem, jak i przebyty dystans z milami lotniczymi.

Run the World from Hatem El Akad on Vimeo.

Krótko i na temat

W liceum moja nauczycielka często czepiała się o długość moich tekstów. Zarzucała mi zbytnie lanie wody i niejednokrotnie udowodniła, że mogłem się zmieścić w jednym zdaniu zamiast kilku. Trochę lat minęło, a za skracanie wszelkich treści do kilku zdań wzięła się sztuczna inteligencja. TLDR to rozwiązanie, które pozwala skrócić tekst do kilku najważniejszych punktów oddających istotę interesującego nas artykułu. Osoby, które lubią dużo czytać pewnie nie skorzystają, ale w czasach kiedy wiecznie brakuje nam na wszystko czasu, kto wie.

BLOG

Przeczytaj inne artykuły

KONTAKT

Skontaktuj się z nami

Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności, w której informujemy o celu używania przez nas plików cookies, ich rodzajach, sposobach ich wykorzystania i usuwania. Jeśli klikniesz ZGODA – zgadzasz się na instalację plików cookies w Twoim urządzeniu.

WIĘCEJ