Adrian Leks, PR & Marketing Manager

MovStat, czyli moc płynąca ze statystyk. Retail w oku kamery

POWRÓT

Jak precyzyjnie przewidzieć zachowania konsumentów? Jak zagwarantować perfekcyjną obsługę klientów? Te pytania spędzają sen z powiek wielu specjalistom zajmującym się handlem detalicznym, sprawiając, że coraz częściej sięgają oni po innowacyjne rozwiązania oferowane przez technologię.  Kluczowe w tym aspekcie mogą okazać się zbierane dane oraz przygotowane na ich podstawie szczegółowe statystyki, analizy i raporty. Z takich narzędzi z powodzeniem korzystają już zarządcy sklepów w świecie wirtualnym. Swoją cegiełkę do cyfrowej rewolucji w branży retail dołożyli też nasi programiści i inżynierowie z działu R&D, tworząc autorski produkt – MovStat.

Wyznaczone cele mogą być różne. Jedni będą chcieli zwiększyć ruch w swoim sklepie, a inni skupią się na konwersji, ulepszeniu ekspozycji czy promocji nowego produktu. Niezależnie od tego, na co położymy nacisk, każda strategia wymaga weryfikacji jej skuteczności, ponieważ wszystko finalnie sprowadza się do sprzedaży. Jeżeli nie analizujesz na bieżąco sytuacji, nie masz pewności czy to, co robisz, działa. Każdy właściciel sklepu online opiera strategię na danych, które uzyskuje dzięki śledzeniu wirtualnych kroków swoich klientów. To pozwala na stałe monitorowanie istotnych parametrów wpływających na doświadczenie Klientów i koniec końców ich zadowolenie. Do tego daje także szansę na wyciąganie wniosków biznesowych w dłuższej perspektywie. Czas więc wylogować się do rzeczywistości, spakować narzędzia i zainstalować je w tradycyjnym sklepie. Jednym z takich niezbędnych narzędzi nich jest właśnie MovStat, który analizuje anonimowe dane o ruchu i zachowaniu klientów. System ten pomaga w podejmowaniu istotnych decyzji biznesowych oraz marketingowych w branży retail.

Kamery i autorskie oprogramowanie

MovStat to rozwiązanie bazujące na strumieniach wideo z kamer, które na bieżąco są konwertowane w liczby. System wykorzystuje zarówno aktualnie działające systemy CCTV, jak i dedykowane kamery. Analiza wideo wspierana jest przez inne nowe technologie i wykorzystuje m.in. algorytmy machine learning. Zebrane dane przybierają postać statystyk, pokazanych w formie intuicyjnych oraz miłych dla oka wizualizacji. MovStat dostarcza informacje zbliżone wartością do tych, które można uzyskać m.in. dzięki Google Analytics, a dodatkowo umożliwia wysyłanie alertów, w sytuacji, kiedy zostaną przekroczone ustawione wcześniej wartości KPI. To oprogramowanie, które można łatwo zintegrować z innymi, już działającymi w organizacji systemami i aplikacjami. 

Ścieżki zakupowe pod lupą

Każda wydeptana przez klienta ścieżka jest informacją. Badając krok po kroku zachowanie klientów, będziesz w stanie określić charakterystyczne dla ich zachowań trendy. MovStat może zaprezentować zarządcom sklepów m.in. główne ścieżki zakupowe klientów, wskazać najpopularniejsze strefy wraz ze znajdującymi się w nich produktami, a także zmierzyć interakcje klienta z ekspozycją oraz towarami czy na żywo analizować tworzące się kolejki.

Wartością dodaną jest również szybki podgląd konwersji dotyczący zarówno osób znajdujących się przed, jak i w środku sklepu. Statystyki są od razu podawane na tacy, bo trafiają do panelu CMS dostępnego z poziomu przeglądarki, bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania. To wszystko daje realne możliwości wyeliminowania wąskich gardeł w procesie sprzedażowym.

Dla pracownika

To jednak nie koniec korzyści, jakie zarządcy sklepów mogą czerpać z tego rozwiązania. Klient co prawda jest najważniejszy, ale istotną rolę w handlowej sztuce odgrywa również pracownik i o tym zapominać nie można. To jego zaangażowanie w pracę przekłada się ostatecznie na relacje z klientami. Właśnie dlatego zarządzanie grafikiem pracowników czy planowanie zatrudnienia powinno się odbywać przy pomocy realnych danych. Z analizy trendów w zachowaniach klientów można wywnioskować, na przykład w jakim czasie przypadają godziny szczytu w sklepie. Informacja ta powinna stanowić bazę do układania grafików pracy, zaangażowania większej liczby pracowników w danym dniu czy otwarcia dodatkowych kas o konkretnych godzinach. Ten ostatni element może nie zlikwiduje całkowicie kolejek, ale na pewno pozwoli się do nich odpowiednio przygotować. MovStat sprawdzi się też w sytuacjach, który nie da się zaplanować i przewidzieć. System może bowiem wysyłać powiadomienia do pracowników i managerów w chwili, kiedy wykryje zwiększony ruch przy kasie.

Podsumowując, managerowie sklepów posiadając i odpowiednio wykorzystując tak precyzyjne informacje mają szansę lepiej zaplanować infrastrukturę sklepu, zarządzać personelem, zweryfikować jakość obsługi klienta czy szybciej i na bieżąco reagować na pojawiające się wyzwania. To nie retailowa utopia, ale scenariusz możliwy do zrealizowania dzięki pogłębionej analizie. W końcu na ostateczną końcową ocenę wizyty w sklepie składają się przede wszystkim emocje, które towarzyszą klientom podczas zakupów. Dla klientów ścieżki, którymi chodzą i regały, przy których najczęściej się zatrzymują, mają szczególną wartość i warto mieć to zawsze na uwadze.

BLOG

Przeczytaj inne artykuły

KONTAKT

Skontaktuj się z nami

Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności, w której informujemy o celu używania przez nas plików cookies, ich rodzajach, sposobach ich wykorzystania i usuwania. Jeśli klikniesz ZGODA – zgadzasz się na instalację plików cookies w Twoim urządzeniu.

WIĘCEJ