Adrian Leks, PR & Marketing Manager

Czujna Sova. Inteligentny system ochraniający biznes

POWRÓT

Kontroluje i strzeże przez 24 godziny na dobę, a kiedy trzeba natychmiast zleca interwencję. Technologia bez skrupułów wkroczyła do branży ochroniarskiej, gdzie liczy się przede wszystkim szybkość i skuteczność. Urządzenie IoT przygotowane przez nasz zespół R&D to rozwiązanie, które z powodzeniem zastąpi tradycyjną ochronę. Poznajcie Sovę, czyli inteligentny system nadzoru.

Należy do gatunków drapieżnych. Poluje głównie nocą i prowadzi osiadły tryb życia. Sowę, bo o niej mowa, na pewno też łatwiej usłyszeć niż zobaczyć, co czyni z niej idealnego obserwatora. Teraz z lekcji przyrody przenosimy się do świata technologii, gdzie sowa zamienia się w Sovę, ale nadal posiada cechy, które charakteryzują niemal perfekcyjnego drapieżnika. Tyle że, cel jej “ataku” jest już zupełnie inny.

Sova to interdyscyplinarny i wielozadaniowy system nadzoru ulokowany w jednym urządzeniu IoT. Smart skrzynki wyposażone są w kamery i czujniki ruchu połączone z nowoczesnym systemem bezpieczeństwa, który w każdej chwili może automatycznie uruchomić alarm. Dane z kamer oraz czujników monitorujących teren są zbierane w czasie rzeczywistym i na bieżąco przekazywane do centrali firmy ochroniarskiej. Dzięki temu ochroniarze mogą zdalnie przekazać komunikat głosowy do intruza znajdującego się na terenie budowy lub po prostu włączyć alarm dźwiękowy, który go spłoszy. Co oznacza tajemniczy skrót Sova? To System Ochrony Video Audio, który zapewni ochronę i kontrolę Twojego biznesu lub inwestycji przez 24 godziny na dobę. 

Mobilność i elastyczność

Inteligentny system nadzoru to prewencja przed kradzieżą, a jednocześnie obniżenie kosztów ochrony. W tej sytuacji ludzkie słabości zostały wyeliminowane, a najlepsze kompetencje ochroniarzy zostały zamknięte w jednym urządzeniu IoT. Mechanizm kontroli audiowizualnej pozwala w ciągu kilku sekund skierować głosowe ostrzeżenie do złodzieja lub w sytuacji niebezpiecznej natychmiast wysłać na miejsce grupę interwencyjną. Ochrona ma dostęp do nagrań w czasie rzeczywistym, ale materiały są również archiwizowane, co umożliwia rozpoznanie osób dokonujących wykroczeń lub przekazania nagrań do odpowiednich służb. Nasz system jest przystosowany do obsługi każdego rodzaju obiektów i otwartych przestrzeni – od dużych obszarów po pojedyncze budynki.

Sova funkcjonuje bez udziału prądu (jak dokładnie działa piszemy w kolejnym akapicie – przyp. red.), a na instalację sprzętu przewidziany jest zaledwie jeden dzień roboczy. Dodatkowo urządzenie jest mobilne i wraz z postępem prac oraz zakończonym etapem inwestycji, można przenosić bez problemu instalację w kolejne miejsca, co inwestorowi pozwala na spore oszczędności.

Technologia, czyli Sova na latarni

Podstawową funkcją produktu jest nieprzerwany streaming obrazu z wszystkich kamer podłączonych do urządzenia. Co ważne, wszystkie dane i nagrania są przez system archiwizowane. Dzięki stałej łączności można zdalnie uruchamiać sygnalizatory oraz operator może natychmiast przesyłać komunikaty do interwencji głosowej. Warto podkreślić, że autonomiczny system nadzoru jest całkowicie proekologiczny, ponieważ jest zasilany z instalacji fotowoltaicznej oraz turbiny wiatrowej, która zapewnia nieprzerwaną pracę urządzenia przez cały rok. W innym przypadku, Sova może pracować wykorzystując zasilanie z latarni, na której jest zamontowana. Dodatkowo system posiada akumulator awaryjny, który w przypadku sabotażu lub awarii zasilania podstawowego pozwala na pracę urządzenia do 20h.

Poniżej prezentujemy szczegółowy opis techniczny urządzenia IoT, które zostało wykonane przez nasz zespół R&D. Odpowiadaliśmy zarówno za hardware (skrzynki, monitoring), jak i software (m.in. sygnały dźwiękowe, ostrzegawcze komunikaty). 

Maksymalna liczba kamer HD: 9
Sygnalizacja: Optyczna/Akustyczna/Streaming Audio
Sterowanie: Aplikacja Mobilna/Aplikacja PC
Napięcie pracy systemu: 10.5-14.5V DC
Możliwość pracy z sieci 230V AC
Moc maksymalna instalacji fotowoltaicznej: 300 W
Moc maksymalna turbiny wiatrowej: 400 W
Akumulator awaryjny: 20h pracy po awarii zasilania podstawowego
Wysokość słupa max: 5m (+ instalacja odgromowa 1m)

Ochrona 24h na dobę. Dla kogo?

Każdy kto prowadzi dużą inwestycję budowlaną powinien odpowiednio chronić i kontrolować plac budowy. To w końcu miejsce składowania materiałów, sprzętu i maszyn budowlanych, które mogą kusić złodziei. Sova obserwuje i zapewnia ochronę terenu budowy w nocy, a w ciągu dnia skuteczny nadzór nad pracownikami, podwykonawcami oraz kontrolę ich jakości pracy. Możemy mieć pewność, że nasz ochroniarz nie odczuwa zmęczenia i nie straci koncentracji nawet na moment, a kiedy będzie trzeba odpowiednio zareaguje.

Źródło: Unsplash

Sova lubi przebywać i zawiesić swój drapieżny wzrok przede wszystkim na budowie, ale potrafi nadzorować także inne miejsca, które wymagają stałego monitoringu. Jednym z nich na pewno są obszary miejskie, gdzie służby porządkowe mają ograniczone możliwości przebywania w kilku punktach miasta jednocześnie. System może kontrolować miejsca wytypowane jako niebezpieczne, zagrożone dewastacją przez chuliganów oraz przy okazji zapobiegać powstawaniu dzikich wysypisk śmieci na terenach zielonych. System Ochrony Video Audio umożliwia również kontrolę prywatnych nieruchomości czy nowych osiedli. W tym wypadku na pierwszy plan wysuwa się ochrona miejsc zagrożonych wandalizmem oraz szansa na szybką interwencję w przypadku kradzieży samochodu z parkingu. Technologiczny nadzór sprawdzi się też w fabrykach i halach produkcyjnych, gdzie potrzebna jest szybka i sprawna ochrona terenu zakładu poza godzinami pracy.

Projekt stał się też realną odpowiedzią na wyzwania biznesu po wybuchu pandemii Covid-19, gdzie na pierwszy plan wysuwają się względy bezpieczeństwa. Rozwiązanie pozwala maksymalnie zminimalizować udział człowieka w kontrolowaniu i sprawdzaniu ochranianego terenu. Firma ochroniarska monitoruje wszystko na bieżąco, a fizycznie interweniować musi tylko w sytuacjach nadzwyczajnych. Co ważne, to operator systemu podejmuje ostateczną decyzję o reakcji na zdarzenie, a Sova pełni rolę jego doradcy i pomocnika.  

Jesteś zainteresowany naszym rozwiązaniem? Napisz na nb@netizens.pl. Odpowiemy na wszystkie pytania oraz przygotujemy spersonalizowaną ofertę. 

BLOG

Przeczytaj inne artykuły

KONTAKT

Skontaktuj się z nami

Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności, w której informujemy o celu używania przez nas plików cookies, ich rodzajach, sposobach ich wykorzystania i usuwania. Jeśli klikniesz ZGODA – zgadzasz się na instalację plików cookies w Twoim urządzeniu.

WIĘCEJ